Neohodnoceno

Versailleské dědictví: Medailon německého nacionalismu a aspirací

Položka byla vyprodána…
Vyprodáno
Kód: G415
219 Kč
Kategorie: Třetí říše
Položka byla vyprodána…
Doprava
Doprava
zdarma pro větší objednávky
Top kvalita
Top kvalita
Vybíráme pro vás ty nejkvalitnější repliky

 

Na jedné straně medaile je dvojice postav v objetí, muž ve vojenském oděvu a žena ve splývavém rouchu. Toto vyobrazení v kontrastu s hákovým křížem a nápisem odkazujícím na Versailleskou smlouvu naznačuje, že medaile může souviset s meziválečným obdobím v Německu. Toto období bylo poznamenáno složitým a často sporným vyrovnáváním se s následky první světové války a tvrdými ustanoveními Versailleské smlouvy. Vyobrazení pravděpodobně ztělesňuje nacionalistické nálady, které v poválečném období vzkvétaly, a symbolizuje výzvu k jednotě a odporu proti vnímané nespravedlnosti smlouvy. Objetí postav lze interpretovat jako jednotu mezi státem a jeho občany, případně jako anexi území, jak ji ztělesňuje ženská postava.

Na druhé straně je zobrazena robustní loď s plnými plachtami, kterou doprovází nápis "Svobodné město Gdaňsk". To naznačuje, že medaile se váže k poloautonomnímu městskému státu Gdaňsk (nyní Gdaňsk, Polsko), který byl založen Versailleskou smlouvou. Město bylo díky svému přístavu strategickým hospodářským centrem a loď symbolizuje jeho námořní sílu a nezávislost v meziválečném období. Status města byl však také předmětem sporů, zejména pro sílící mocnosti v Německu, které považovaly odtržení Gdaňska od Německa za urážku, což přispělo k napětí, které nakonec vedlo k druhé světové válce.

Z této analýzy je zřejmé, že medaile slouží jako propaganda, jejímž cílem je vyvolat nacionalistickou hrdost a revizionistický sentiment vůči Versailleské smlouvě. Mohla být nástrojem k podpoře kolektivní identity obyvatelstva nebo pamětním předmětem, který měl označit určitý politický postoj nebo historickou interpretaci.

Neváhejte se na cokoliv zeptat! Jedná se o nově dělaný kousek

"Nabídka mých předmětů je určena výhradně jen pro sběratelské účely. Tímto prohlašuji, že nejsem členem žádného hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka nebo takového, které hlásá národnostní, rasovou či třídní zášť vůči jiné skupině osob, ani taková hnutí nepodporuji.“

*Prodej předmětů, které vyobrazují, zachycují nebo jinak znázorňují symboly, zejména loga, vlajky, odznaky, uniformy a jejich části, hesla, výroky, prohlášení, slogany a formy pozdravů,představitele nebo projevy představitelů hnutí uvedeného v § 403 odst. 1 trestního zákoníku č. 40/2009 SbTento prodej je pouze za účelem: vzdělávání, výzkumu, umění, podávání zpráv o aktuálních nebo historických událostech nebo k obdobným účelům.“ Kupující nákupem stvrzuje, že výrobky pořizuje pouze k výše uvedeným účelům. V žádném případě nejsou předměty prodávány pro propagaci čehokoliv.