Neohodnoceno

Krimschild

Skladem (3 ks)
Kód: L55
500 Kč
Doprava
Doprava
zdarma pro větší objednávky
Top kvalita
Top kvalita
Vybíráme pro vás ty nejkvalitnější repliky

Krymský štít (německy Krimschild) bylo německé vojenské vyznamenání z druhé světové války. Udělovalo se vojákům pod velením polního maršála von Mansteina, včetně podpůrných jednotek námořnictva a letectva, kteří bojovali proti sovětským jednotkám Rudé armády mezi 21. zářím 1941 a 4. červencem 1942 a kteří obsadili oblast Krymu (německy Krim). Byl založen 25. července 1942 a byl nejrozšířenějším z různých německých válečných štítů - bylo jich uděleno přibližně 250 000 kusů.

Skupina armád Wehrmachtu postupovala Krymským poloostrovem od podzimu 1941 do léta 1942. Na památku bojů, které skončily dobytím Sevastopolu Německem 4. července 1942, byl vytvořen Krymský štít pro všechny příslušníky ozbrojených sil pod velením velitele oblasti polního maršála Ericha von Mansteina.

Štít je z lisovaného plechu s bronzovou povrchovou úpravou. V jeho čele je německý orel svírající vavřínový věnec obklopující hákový kříž, po jehož stranách jsou data 1941 a 1942. Na pozadí je vyobrazen Krymský poloostrov s nápisem KRIM. Byl vydáván připevněný na látkovém podkladu, který odpovídal uniformě příslušné ozbrojené služby: armády, námořnictva nebo letectva, a našitý na levém horním rukávu tuniky a velkokabátu. Pokud příjemce obdržel více než jeden válečný štít, nosil se ten dřívější nad všemi pozdějšími vyznamenáními.

Po počátečním zákazu Spolková republika Německo v roce 1957 opětovně povolila nošení mnoha vojenských vyznamenání z druhé světové války. Patřil mezi ně i Krymský štít, jehož design byl přepracován odstraněním orlice a znaku s hákovým křížem. Příslušníci Bundeswehru mohli štít nosit na stužkové liště, kterou představovala malá replika vyznamenání na polní šedé stuze.

 

Kritéria pro udělení

Štít Krymu mohl být udělen všem příslušníkům Wehrmachtu a Luftwaffe a dalším jednotkám přidruženým k tažení mezi 21. zářím 1941 a 4. červencem 1942. Pro udělení bylo třeba splnit následující podmínky:

sloužili v oblasti po dobu nejméně 90 dnů; nebobyl během služby v oblasti zraněn; neboúčastnit se alespoň jedné velké operace proti nepříteli.Nárok na vyznamenání měli také rumunští vojáci sloužící na Krymu.

 

Neváhejte se na cokoliv zeptat! Jedná se o nově dělaný kousek.

 

"Nabídka mých předmětů je určena výhradně jen pro sběratelské účely. Tímto prohlašuji, že nejsem členem žádného hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka nebo takového, které hlásá národnostní, rasovou či třídní zášť vůči jiné skupině osob, ani taková hnutí nepodporuji.“